Oktobar 21, 2018, 01:24:41 pre podne

Autor Tema: Moto dizalica-uradi sam by EXTREM  (Pročitano 7893 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivta - MK Extrem

• Predstavnik Kluba
  • Ultimate Biker
  • **
  • Pol: Muškarac
Moto dizalica-uradi sam by EXTREM
« poslato: Novembar 16, 2009, 02:32:19 posle podne »
Stize hladno vreme i sve manje se vozi motor, a "mesto nas ne drži" pa tako rešismo da za klubske motore napravimo jednu dizalicu da olakšamo zamenu ulja, skidanje oklopa i druge radove oko naših ljubimaca.
Doduše, dizalica još nije u potpunosti gotova ali temu upravo i otvaram zbog pomoći u nekim detaljima.
Pošto je kupiti novu dizalicu izuzetno skupo (u luisovom katalogu su od 400 do 1.000 evra), odlučili smo se za varijantu "Metro" gde je sistem za dizanje koštao 4.000 dinara.
Original je pun nedostatakai nije namenski za motor tako da smo prionuli na posao
original

Od "ZP" profila smo napravili platformu , dimenzija 2300mm x 600 mm i postavili tablu lima od 2mm debljine koju će mo kasnije izbušiti sa više rupica na mestu gde se menja ulje da bi moglo da otiče i ne kliza motor po platformi.
Proces izrade platforme

Na mestu gde se dizalica vezuje sa platformom postavili smo zenički  " I " profil od 140 mm, da bi smo dobili na visini dizanja. Inače original dizalica može dostići maximum 40 cm što je malo.
Sa " I " profilom i platformom,dobili smo visinu od 60 cm od zemlje što je taman

Potrebne su dorade i na samoj dizalici.
Deo na kome se oslanja glava hidraulične dizalice mora da se poveća za 5cm, kako bi efekat dizanja bio još veći.

Imali smo i malo promašaja. Hteli smo da izvučemo ugao od 90 stepeni na dizalici pa smo konstruisali razne sisteme i na kraju odustali jer smo uvideli da je razlika u dizanju u samo 5cm kada je dizalica na 90 stepeni, a ne može da se spusti do kraja i onda je na "0" otprilike na 35 cm od zemlje što pravi dodatne probleme prilikom uspinjanja motora na platformu
Preporuka je da osim grla i balansa ne treba dirati ništa na standardnoj dizalici
Promašaji:

Posle ovog izgubljenog vremena vratili smo sve na standard kod dizalice sem onih 5cm i zavarili platformu.

Napravili smo navoz za platformu dimenzija 1000mm x 450mm sa limom od 2 mm ali navoz nije fixno vezan za platformu. Izbušili smo rupu na platformi i zavarili šraf na navozu , tako da kad motor naidje na platformu, skineš navoz i samo motor na platformi ide gore.

Sve ovo sad ide na peščarenje kod našeg prijatelja kluba koji nam ujedno na plazmi pravi i slova moto kluba koja će mo navariti i sve zajedno ofarbati, postaviću slike kad sve bude gotovo.
E sad šta nam se postavlja kao mali problem koji će mo ovih dana već nekako rešiti...
Hoćemo da postavimo štendere na platformi za zadnji i prednji točak da klize po donjoj ivici "ZP" profila i da stalno tu stoje jer nekad motor treba da bude na platformi bez oba točka. Ako neko ima neku ideju kako bi to moglo da funkcioniše putem nekih kotrljajućih lagera dobrodošao je.Imamo neku viziju ali i savet nije loš jer treba napraviti varijantu da se što lakše motor podigne i naravno što stabilnije i čvršće stoji.
Inače pored cene od 4.000 dinara za dizalicu, sav materijal nije više od 4.000 dinara. Doduše materijal smo dobili sa stovarišta od sponzora, majstor Cole je uložio rad i alat, ali i da smo sve platili ne bi moglo da izadje više od 200 evra što je mnogo manje nego u katalogu, a vršiće posao samo tako i ako originalna dizalica diže do 90cm od zemlje, a naša 60cm, sasvim je dovoljna visina koju smo dobili

Van mreže Peđa Soko

• Nedostizni Vozac
  • BMW K 1200 RS, BMW R 1150 GS, SACHS MAD ASS 125
Odg: Moto dizalica-uradi sam by EXTREM
« Odgovor #1 poslato: Novembar 16, 2009, 07:09:50 posle podne »
Extremi,taman ce ta vasa dizalica moci da dize samu sebe,jer ste jo0j nadogradili konstrukciju kao da ce dizati kamione,a ne motore ;D ;D ;D!Predimenzionisali ste to,braco!Odatle i toliko love za materijal.
Ljubi vas brat!

• Predstavnik Kluba
  • Ultimate Biker
  • **
« Odgovor #2 poslato: Novembar 16, 2009, 08:02:16 posle podne »
Sama platforma nema ni 50-tak kg, a napravljena je sira namerno da moze da prihvati nesto alata i drugih sitnica, dok je duzina potrebna zbog prednjeg i zadnjeg stendera. Prvo nam je palo na pamet da napravimo od branika sa autoputa al je izgledala jako sitna i malo prostora je imalo. Inace dizalica dize motor sa platformom provereno Pedjo lave  :D

Van mreže deki59

• Profi Vozac
  • **
  • Kosovo je srce Srbije
« Odgovor #3 poslato: Novembar 17, 2009, 02:55:33 posle podne »
Imam ovu dizalicu iz Metroa, koju nikada nisam upotrebio ;D Cini mi se da ako se zavuce ova dizalica pod motor dosta toga ce da bude nepristupacno za rad.

Susa iz Kraljeva je dosta lepo, prakticno i jeftino resio dizanje motora. U garazi na betonsku gredu je zakacio onaj cekrk sa lancima (u Woby House je 4.100,00, a mislim na buvljacima i jeftinije). Motor kaci za volan i za zadnji tocak sa dve gurtne, kojima doteruje duzinu da bi motor bio horizontalan, a ove gurtne kaci za kuku (sa osiguracem) na cekrku. Posto je ovaj cekrk sistem zupcanika, podizanje bilo kojeg tereta je "igracka".

Podignut motor moze da se fiksira dodatnim gurtnama za zidove ili predmete po garazi, ali moze i da se rotira u toku rada. Spustanje prednjeg ili zadnjeg dela motora se obavlja dotezanjem gurtni koje su zakacene na cekrk.

Brzih dana cu da napravim ovo u svojoj garazi, jer imam betonsku gredu preko cele garaze, koja ce moci da nosi ko zna koliki teret (bilo koji motor-sigurno).
Mnogo pozdrava iz Kosovske Mitrovice

www.coper-srbija.com

• Predstavnik Kluba
  • Ultimate Biker
  • **
« Odgovor #4 poslato: Novembar 17, 2009, 06:41:10 posle podne »
Resenje je sasvim ok, postavi neku slicicu da vidimo kako to izgleda.

Van mreže cole k2

• Moto Manijak
« Odgovor #5 poslato: Novembar 17, 2009, 09:39:55 posle podne »
Imam ovu dizalicu iz Metroa, koju nikada nisam upotrebio ;D Cini mi se da ako se zavuce ova dizalica pod motor dosta toga ce da bude nepristupacno za rad.

Susa iz Kraljeva je dosta lepo, prakticno i jeftino resio dizanje motora. U garazi na betonsku gredu je zakacio onaj cekrk sa lancima (u Woby House je 4.100,00, a mislim na buvljacima i jeftinije). Motor kaci za volan i za zadnji tocak sa dve gurtne, kojima doteruje duzinu da bi motor bio horizontalan, a ove gurtne kaci za kuku (sa osiguracem) na cekrku. Posto je ovaj cekrk sistem zupcanika, podizanje bilo kojeg tereta je "igracka".

Podignut motor moze da se fiksira dodatnim gurtnama za zidove ili predmete po garazi, ali moze i da se rotira u toku rada. Spustanje prednjeg ili zadnjeg dela motora se obavlja dotezanjem gurtni koje su zakacene na cekrk.

Brzih dana cu da napravim ovo u svojoj garazi, jer imam betonsku gredu preko cele garaze, koja ce moci da nosi ko zna koliki teret (bilo koji motor-sigurno).

Ako hoces da skines i prednji i zadnji tocak da recimo pescaris kako ces onda da ga ucvrstis?
Ako ti je uska i niska garaza gde da da ga ucvrstis i stalno treba da preskaces kajseve sa strane

Van mreže Rendi

• Ultimate Biker
« Odgovor #6 poslato: Novembar 17, 2009, 10:08:04 posle podne »
Koliko ste se namucili bolje da ste preko kataloga narucili pravu dizalicu iz  Svabije bila bi 300,400 evrica imala bi pravo postolje i sve ostalo.

• Predstavnik Kluba
  • Ultimate Biker
  • **
« Odgovor #7 poslato: Novembar 18, 2009, 12:51:07 pre podne »
Ne verujem da ima po toj ceni dizalica sa platformom sto kazes Rendy, a i na toj platformi mora jos nesto da se doradi. Ovde ce sve da izadje maximum 200 evrica usta racunam i samu dizalicu 50 eur. Naravno, kupili smo samo dizalicu,a sve ostalo je sa sopstvenog lagera clanova i prijatelja kluba tako da kosta samo 50 jura  ;)

Van mreže WOLVERINE

• Bajker Bez Granica
« Odgovor #8 poslato: Novembar 21, 2009, 12:05:20 pre podne »
Ne verujem da ima po toj ceni dizalica sa platformom sto kazes Rendy, a i na toj platformi mora jos nesto da se doradi. Ovde ce sve da izadje maximum 200 evrica usta racunam i samu dizalicu 50 eur. Naravno, kupili smo samo dizalicu,a sve ostalo je sa sopstvenog lagera clanova i prijatelja kluba tako da kosta samo 50 jura  ;)
A sto je napraviste ovako tesku? Zbog stabilnosti ili tako bilo naj brze?

"Svi su Crnogorci Srbi, a nijesu svi Srbi Crnogorci." P.P. Njegos

• Predstavnik Kluba
  • Ultimate Biker
  • **
« Odgovor #9 poslato: Novembar 21, 2009, 12:35:00 pre podne »
Nije mnogo teska (ukupno oko 70-tak, plafon 80 kg)  a i potrebna nam je stabilnost. U klubu imamo jednog clana sa  Yamahom MT 01 ono cudo ima preko 250 kg cini mi se, zamisli kad se popne na platformu i napnes ga na stendere da mu recimo menjas prednju i zadnju gumu, ipak treba da je stabilno.

farbach

• Gost
« Odgovor #10 poslato: Novembar 21, 2009, 09:01:50 pre podne »
odlicna ideja. Imam dizalicu i osim za enduro skoro je neupotrebljiva za ostale motore. Testirajte pa da ramislim o preradi. Da li je hidraulika dovoljno snazna za platformu + neki tezi motor?

• Predstavnik Kluba
  • Ultimate Biker
  • **
« Odgovor #11 poslato: Novembar 21, 2009, 12:42:41 posle podne »
Provereno dize 400 kg isprobali smo sa motorom i tegovima. Mislim da ce bas dobro izgledati kad sve zavrsimo i ofarbamo.

Van mreže markoni

• Moto manijak u usponu
  • live to ride, ride to live BMW :)
    • www.www.mkcivija.com
« Odgovor #12 poslato: Novembar 26, 2009, 12:20:02 pre podne »
ne bih da vas razocaram ali imao sam problema sa tom dizalicom i metroai ne samo ja nego jos jedan drugar (zajedno smo kupili).zapravo nakon nekoliko podizanja ispustile su ulje na klipovima :(,nisu ih nesto najsrecnije uradili :(

• Predstavnik Kluba
  • Ultimate Biker
  • **
« Odgovor #13 poslato: Novembar 26, 2009, 08:37:49 pre podne »
ne bih da vas razocaram ali imao sam problema sa tom dizalicom iz metroa i ne samo ja nego jos jedan drugar (zajedno smo kupili).zapravo nakon nekoliko podizanja ispustile su ulje na klipovima :(,nisu ih nesto najsrecnije uradili :(

Hm majku mu, toga sam se i bojao videvši dizalicu.Mada ima u Smederevu čovek koji menja semeringe u hidrauličnim dizalicama pa ako propusti ulje da vidim sa njim da stavi nešto kvalitetnije semeringe i ulje. Jbt kinesko g...  kad propiša na 3 dizanja i spuštanja. Sreća je što se vrlo lako skida dizalica i otprilike standardne je veličine kao i dizalice koje se koriste u manjim kamionima (zastavica,Tamić), tako da neće biti veliki problem promeniti samu dizalicu.
Još malo i gotovo, sada se vare štenderi na platformi i odmah ide ceo stroj na peskarenje, farbanje i tu smo blizu generalne probe

farbach

• Gost
« Odgovor #14 poslato: Novembar 26, 2009, 11:14:54 pre podne »
Moja jos uvek drzi, ima neka jeftina i jednostavna fora da se poravi. Pitacu drugara sta joj je radio.

Van mreže Sveta SD

• Bajker Bez Granica
« Odgovor #15 poslato: Novembar 27, 2009, 12:22:13 pre podne »
koliko vas kosta ta dizalica ???

Van mreže bucow

• Moto manijak u usponu
« Odgovor #16 poslato: Decembar 07, 2009, 01:03:29 pre podne »
 *600 *600jos malo pa farbanje

(Powered by frubar.net)

(Powered by frubar.net)

• Predstavnik Kluba
  • Ultimate Biker
  • **
« Odgovor #17 poslato: Decembar 08, 2009, 11:13:48 posle podne »
I konacno uz prekide za slave i slavlja skooooro gotova dizalica  ;D ;D ;D

Jasno da je ovo bio projekat jeftin ali ce posluziti svrsi i koristice za neke lakse popravke i servise. Kao sto smo i planirali nije izaslo ni 200 evra i naravno sve smo odradili iz sopstvenih izvora u smislu materijal i peskarenje, farbanje Vlada Intermehanika, ruke i materijal za varenje  Cole, Bucow, Toma, izrada znakova na plazmi Boba, levo smetalo i miting majstori Bubi,Suster,Igor,Nesa,Mile, prvi dodavaci piva Sandra,Ivta,Krle,Cunak...
Tako ovo je sad gotovo, a u pripremi su novi projekti by EXTREM
Odrada postolja u prikolici sa navozom za dva motora, kao laksi (prikolicu imamo i nabavili 2 branika od autoputa  ;D)  i  kao
drugi , mnogo skuplji i jaci ali za sad je jos u razradi pa necu da pokvarim planove i dogovore, a i sponzor se jos razmislja jer je potrebno uloziti oko 2.000 evra, lagano duga je zima.........   ;)

Van mreže bucow

• Moto manijak u usponu
« Odgovor #18 poslato: Decembar 08, 2009, 11:42:29 posle podne »
 *600

Van mreže GS650G

• Vozac
  • *
« Odgovor #19 poslato: Decembar 09, 2009, 09:03:02 pre podne »
Ja nebih popeo niciji motor na nesto sto nema cetiri nogara.