Oktobar 22, 2014, 06:45:44 pre podne

Autor Tema: Ujed insekta u voznji ???  (Pročitano 4624 puta)  Share 

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Gremlin

• Totalni Moto Manijak
  • BMW R-1200 GS Adventure
Ujed insekta u voznji ???
« poslato: April 05, 2010, 12:38:01 pre podne »
Prosle subote krenem na sajam nautike, i vozim ja tako skroz polako do 30 km/h kejem na Savi sa otvorenom flip-up kacigom. I odjednom snazan udarac ispod levog oka i bol...stanem pipam, ujelo me nesto, osa, pcela, strsljen, sta god da je bilo ispalo je vec iz kacige. Pipam pazljivo lice, nema zaoke.

Ajde nema veze, racunam nece biti nista i polako odlazim na sajam, kad tamo vata me neka vrucina, svrab, znojim se, nervoza, a i dalje ne kapiram da imam prve simtome alergijske reakcije. Izlazim sa Sajma, sedam na motor i pravac Usce na kafu. Na Uscu, Sladjana devojka mog druga Mileta, inace lekar derato-venerolog kaze mi da obavezno idem kod lekara na sta se ja "mudro" samo nasmejem. U medjuvremenu pocinju da mi se pojavljuju plikovi po ruci, svrab po rukama i vratu postaje nesnosan, sedim i drapam se kao majmun. Sladjana savetuje antihistaminik, ili uvozni AERIUS ili domaci shumeci PRESSING, i tako je polako do dezurne apoteke, kupim lek pa kuci. Popijem lek, i legnem da spavam.

Posle 3 sata budim se sa nesnosnim bolom u glavi, oko ne mogu uopste da otvorim od otoka. Glava mi puca od ocnog pristiska izazvanog otokom, i posle konsultacije sa drugarom doktorom zena me vodi u urgentni centar.

Beogradski urgentni centar je prica za sebe, ali to cemo nekom drugom prilikom. Posle oko sat cekanja, dolazim u ruke Dr. Nebojse Antonijevica, dezurnog kardiologa..."pa gde si vec nasao osu, majke ti ? " pita prilicno nervozni Dr. Nebojsa, dok me trpaju na sto i rade brzi EKG, mere pritisak, puls. Prepisuje mi kombinaciju Urbazona, Adrenalina (zbog povremenih aritmija koje sam imao) i Ranisan ako prva dva leka izazovu povracanje. Ja trazim i nesto za nesnosni bol u glavi, a Dr. mi kaze da oni uopste ne daje "lekove za glavu", i da ce bol proci kad otok pocne da spada od Urbazona. Nezadovoljan odgovorom, odlazim da primim terapiju, kace me na infuziju, sestrica ima laku ruku, nisam se ni gicnuo - i posle 20-ak minuta bol polako popusta, kao i otok, a oko mi e polako otvara sto meni odmah daje krila da pobegnem iz Urgentnog. medjutim Dr. Nebojsa me zadrzava jos skoro sat vremena, kaze hoce da budem tu za svaki slucaj, i tako ostadoh sve zajedno oko 3 sata. Nikad nisam bio alergican na ujed ose/pcele, ali krstenica radi svoje pa sam mozda u medjuvremenu postao. Dr. Nebojsa mi rece i da ujed moze izazvati gusenje kod akutne alergije na ujede, a da onda pomaze samo traheotomija.

Otok je potpuno spao tek posle 3-4 dana, uz redovno uzimanje Pressing-a,  sto me je navelo na ozbiljno razmisljanje: sta da se ovo desilo negde na putu, daleko od bolnice i lekara ???

Odgovor je shumeci Pressing (ili tablete Aerius-a) obavezno dodati u paket prve pomoci na motoru, sto ja naravno jos nisam uradio, ali cu uraditi - zlu ne trebalo.

;)
« Poslednja izmena: April 05, 2010, 12:37:16 posle podne Gremlin »

Van mreže jager

• Vozac
  • *
  • Pol: Muškarac
  • Honda Africa Twin RD07
Odg: Ujed insekta u voznji ???
« Odgovor #1 poslato: April 05, 2010, 01:16:04 pre podne »
Au, crni Gremline.... baš si ga nagrabusio  :-\

Crven Ban

• Gost
« Odgovor #2 poslato: April 05, 2010, 03:06:41 pre podne »
E gde bas posta alergican , to ti nije trebalo. Ipak da znas da nisi jedini, moj drug Dejan koiji se voza samnom je alergican na ujed ose i pcele a mozda i strsljena i uvek sa sobom nosi sve, ali kaze da mu je lakse kad sam ja tu jer ne sme sebi sam da da bocu, pa mu ja dodjem kao dzelat.

Van mreže Crni Leptir

• Moto manijak u usponu
  • Free Rider
    • Private Website
« Odgovor #3 poslato: April 05, 2010, 09:39:45 pre podne »
Ne mora da znači da si postao alergičan. Ose i pčele koje se pojavljuju sa proleća su najotrovnije. Prošlog proleća me je ubola osica u desnu šaku i par dana mi je ruka bila otečena, mada nikada nisam imao ovakvih problema.

Crni Leptir© 2006 All Rights Reserved

Van mreže paja021

• Suvozac
  • *
  • PAN EUROPEAN
« Odgovor #4 poslato: April 05, 2010, 11:24:25 pre podne »
I to je jedan od rizika pri voznji motora,sreca da nisi izgubio kontrolu.Ja sam takvo iskustvo imao prosle sezone 3 puta!!!Sve zbog dignutog vizira.Od tada ga spustam jos pre nego krenem.Dva puta me je ubola u slepoocnicu a jednom u koren nosa,tacno izmedju ociju.Za 15 min je otok bio stravican.Obavezno pogledati da li je ostala zaoka,staviti led na mesto uboda i kupite PRESSING(sumeci) i nosite ga stalno uz sebe na motoru.Nisam nikada bio alergican,ali su ovo neki mutanti,ubod je vrlo bolan.

Van mreže Squi

• MK Uzice
  • Ultimate Biker
  • Rade-Squi
« Odgovor #5 poslato: April 05, 2010, 11:44:16 pre podne »
Pošto iz ličnog iskustva znam koliko je neprijatno kada vas negde na putovanju ubode pčela ili neki drugi insekt, ma koliko bilo bezazleno može da napravi puno problema vozaču motocokla jer se mesta uboda uglavnom koncentrišu na deo lica i unutrašnju stranu butine ako tome dodamo i neku veću brzinu onda se rizik višestruko uvećava. Ono što možemo i treba prvo uraditi pošto zaustavimo motocikl je da pokušamo izvući žaoku ali na način kao što je opisan u donjem tekstu...  

Ne treba dirati i češati obolelo mesto. Možete ga hladiti ispod mlaza hladne vode i staviti na njega komadić leda iz frižidera. Lokalno staviti oblogu sa ledom, kortikosteroidnu mast ili kremu.
Ukoliko se radi o ujedu pčela, trebalo bi pčelinju žaoku sljuštiti sa kože tupom stranom noža ili noktom. Nikako nemojte da pokušavate da uhvatite žaoku pincetom ili između noktiju, jer ćete tako istisnuti ostatak otrova u kožu. Mesto ujeda manje pčele ili ose operite sapunom i vodom. Ukoliko se javi otok ili bol, stavite na mesto uboda hladne obloge. Nakon ujeda pčele, ose ili stršljena budno pratite pojavu znaka preosetljivosti kao što su jak bol i otok ili kratak dah i otežano disanje bilo kog stepena. Osobe kod kojih se takvi simptomi jave posle prvog ujeda često razviju preosetljivost, ili alergiju na otrov, a u tom slučaju ujed insekta naredni put može biti fatalan ukoliko se ne primeni hitno lečenje. Ukoliko se radi o ubodu insekta u grlo iz hrane, odmah treba krenuti lekaru jer nekada može doći i do gušenja zbog toga. Za prvu pomoć, dok ne stignete, sisajte kockice leda iz frižidera.

Van mreže Gremlin

• Totalni Moto Manijak
« Odgovor #6 poslato: April 05, 2010, 11:54:31 pre podne »
Meni je Dr. koji me je sredjivao u urgentnom savetovao da obavezno u motoru imam shumeci Pressing antihistaminik, za prvu pomoc dok se stigne do lekara. Urbazon je dosta ozbiljan lek, daje se injekcijom, i treba ga vrlo precizno dozirati, pogotovo sto moze da izazove srcane smetnje i aritmije.

A ima i jedan starinski lek moje pokojne babe: na ujed natrljati cen belog luka, dobro izgnjecen da iscuri sok i bol odmah nestaje. Probao par puta na sebi i na sinu kad ga je ujela osa na Dunavu.

Znaci pored Pressing-a u kofer ide i par cenova belog luka.

;)

Van mreže vudu

• Ultimate Biker
  • BMW R 1100RT
« Odgovor #7 poslato: April 05, 2010, 11:58:37 pre podne »
Meni je Dr. koji me je sredjivao u urgentnom savetovao da obavezno u motoru imam shumeci Pressing antihistaminik, za prvu pomoc dok se stigne do lekara. Urbazon je dosta ozbiljan lek, daje se injekcijom, i treba ga vrlo precizno dozirati, pogotovo sto moze da izazove srcane smetnje i aritmije.

;)

Pressing ce ti sasvim dovoljno pomoci,jer ne daj Boze da dodje do anafilaktickog shocka,jedino Bog moze da ti pomogne i adrenalin,a Urbason tesko !
 I mislim da to nije bila alergija na ujed,vec samo lokalna reakcija,jer je tu meko tkivo gde je reakcija na ujed izrazenija  ;)
VALJEVSKA PODVALA

Van mreže Gremlin

• Totalni Moto Manijak
« Odgovor #8 poslato: April 05, 2010, 12:04:57 posle podne »

;)

Pressing ce ti sasvim dovoljno pomoci,jer ne daj Boze da dodje do anafilaktickog shocka,jedino Bog moze da ti pomogne i adrenalin,a Urbason tesko !
 I mislim da to nije bila alergija na ujed,vec samo lokalna reakcija,jer je tu meko tkivo gde je reakcija na ujed izrazenija  ;)

Pod uslovom da ne naplacujes strucne savete  ;):

Kako sam ja shvatio, Urbazon se daje kao anti-alergijska terapija, a Adrenalin da kontrolise rad srca posle Urbazona ako izazove poremecaj.

Reakcija je bila na mestu ujeda najbolnija i najveca, ali imao sam i plikove po rukama, mozda sam trljajuci lice rzmazao otrov i po rukama ???

U svakom slucaju vise ne otvaram flip up ni na semaforu. A Pressing koliko sutra ide u kofer as well as beli look.

;D ;D ;D

Van mreže vudu

• Ultimate Biker
  • BMW R 1100RT
« Odgovor #9 poslato: April 05, 2010, 12:19:42 posle podne »

@ Gremlin,a i ostali  ;D

Znas kako,u stanju anafilaktickog(alergijskog) shocka dolazi do kolapsa cirkulacije,pada pritiska na 0 mmHg,pa srce klepece za dzabe jer skoro da ne pumpa krv,pa u tom slucaju jedino pomaze adrenalin koji ,laicki receno steze krvne sudove i tako dize pritisak !!! Adrenalin se daje potkozno!
 Urbason da bi brzo delovao treba dati intravenski,sto cemo priznati,u stanju kad su krvni sudovi kolabirali,je problem i iskusnim med.radnicima,a ne ljudima koji se ne bave medicinom! Inace Urbason deluje antizapaljenski i ima ulogu da omoguci prohodnodt disajnih puteva u plucima koji se u alergijama mogu "stegnuti", kao kod astme(sviranje u grudima)!
 Pressing je antihistaminik,i njegova uloga je da spreci oslobadjanje medijatora koji ucestvuju u razvoju alergijske reakcije !

Da ne davim puno!
 Treba da budes malo oprezniji,mada ti plikovi po rukama mogu biti zbog lokalnog rastrljavanja toksina,jer se kod alergija javlja,u najvecem broju slucajeva,tzv. koprivnjaca!
 U svakom slucaju ne treba sad paniciti,jer su na svu srecu teske alergijske reakcije izuzetno retke !!!
VALJEVSKA PODVALA

Van mreže Zemunac

• Bajker Bez Granica
  • AFRIKA TWIN XRV 650 RD 03
« Odgovor #10 poslato: April 05, 2010, 12:26:51 posle podne »
Dobar savet za nas koji nosimo cvikere jer ne spuštamo vizir, na kacigi, baš zbog toga što su nam oći zaštičene!
Jesu oči ali...nije lice!
Nosim sa sobom kesice šečera, soli i bibera ali lekova ne.  Promenićemo naviku!

Van mreže Gremlin

• Totalni Moto Manijak
« Odgovor #11 poslato: April 05, 2010, 12:36:21 posle podne »

@ Gremlin,a i ostali  ;D

Znas kako,u stanju anafilaktickog(alergijskog) shocka dolazi do kolapsa cirkulacije,pada pritiska na 0 mmHg,pa srce klepece za dzabe jer skoro da ne pumpa krv,pa u tom slucaju jedino pomaze adrenalin koji ,laicki receno steze krvne sudove i tako dize pritisak !!! Adrenalin se daje potkozno!
 Urbason da bi brzo delovao treba dati intravenski,sto cemo priznati,u stanju kad su krvni sudovi kolabirali,je problem i iskusnim med.radnicima,a ne ljudima koji se ne bave medicinom! Inace Urbason deluje antizapaljenski i ima ulogu da omoguci prohodnodt disajnih puteva u plucima koji se u alergijama mogu "stegnuti", kao kod astme(sviranje u grudima)!
 Pressing je antihistaminik,i njegova uloga je da spreci oslobadjanje medijatora koji ucestvuju u razvoju alergijske reakcije !

Da ne davim puno!
 Treba da budes malo oprezniji,mada ti plikovi po rukama mogu biti zbog lokalnog rastrljavanja toksina,jer se kod alergija javlja,u najvecem broju slucajeva,tzv. koprivnjaca!
 U svakom slucaju ne treba sad paniciti,jer su na svu srecu teske alergijske reakcije izuzetno retke !!!

Hvala na strucnom objasnjenju prilagodjenom obicnim non-medical korisnicima. Bilo je bas jako neprijatno, ne ponovilo se nikad vise.

Pressing & beli luk idu u kofer, just in case.

;)

Van mreže zlajabgd

• Nedostizni Vozac
« Odgovor #12 poslato: April 16, 2010, 05:59:35 posle podne »
koliko price o insektima, a prava dijagnoza je:

TEHNICKI NOKAUT CVRSTIM PREDMETOM

izvodjac radova gremlinka ;D ;D :D :D >:D >:D >:D ::) ::)
« Poslednja izmena: April 16, 2010, 06:16:55 posle podne zlajabgd »

Sumadinac

• Gost
« Odgovor #13 poslato: April 16, 2010, 06:03:44 posle podne »
Mene je kod Mladenovca ujela osica u predelu brade pri 80km/h. Uvukla se nekako pod kacigu i kad me zacnula, umalo se nisam upisao  ;D

Van mreže Zemunac

• Bajker Bez Granica
  • AFRIKA TWIN XRV 650 RD 03
« Odgovor #14 poslato: April 16, 2010, 06:10:19 posle podne »
Pa i za Nešketa isto važi...kada te ujede osa ti Gremlinkinu oklagiju potraži!!  ;D