Jul 18, 2018, 04:43:38 posle podne

Autor Tema: VAZDUŠNA SVIRENA STEBEL NAUTILUS  (Pročitano 6004 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • Pol: Muškarac
  • SUZUKI V STROM K8
VAZDUŠNA SVIRENA STEBEL NAUTILUS
« poslato: Maj 08, 2010, 12:02:58 pre podne »
Obzirom da nas niko na putu ne tretira 5% rešio sam da poradim na prevenciji tj. zaštiti od ludaka u autima.Od ove svirene se drmaju,verujte mi. :) On je najkompaktnija na svetu i pravljena je najviše za motore a može i za uatomobile.
Stebel Nautilus je veoma mocna i kompaktna vazdusna svirena,koja se koristi za automobile ali i za motorcikle jer zbog svoje velicine moze da se ugradjuje na ovakva vozila.Postoji pravilo kako se ova svirena montira i to sam ovde izbacio u slici.Znaci ugao kacenja i smer trube,kao i pozicija u odnosu na prskanje vodom.Mislim da je na slici sve jasno.

Uploaded with ImageShack.us
JA sam svirenu postavio.
MOj otac je majstor bravarije pa je u svojoj radionici odradio drzac za svirenu.Ostalo je da odlucim poziciju svirene.Odlucio sam se za mesto iza Fara jer ima najvise prostora,svirena je zasticena od kiše i pljuskanja i tu je nevidljiva(ne smatram je lepom za moj tip motora).
NA slici je mesto,koje sam odabrao:

Moj Otac,pravi drzac za svirenu.Konstatovali smo da prilozeni drzac,koji dolazi uz NAutilus nema sigurnosni stepen i kvalitet koji je meni treba pa smo prisli pravljenju posebnog drzaca.
Drzac mora biti oblikovan prema obliku svirene a pogotovo mora se ispod njega staviti stos guma jer je jedan deo svirene plastican(deo za ulaz vazduha) i držač ga može veoma lako polomiti.

« Poslednja izmena: Maj 16, 2010, 08:41:22 posle podne MILJAN »
SUPER TEŠKA DOŽIVOTNO :)
MIXED MARTIAL ARTS.....GENERACIJA 1972.

http://picasaweb.google.com/112617047077522863095/MEMENTOMORI?authkey=Gv1sRgCPrTzu7Z0NPC8wE#

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
Odg: VAZDUŠNA SVIRENA STEBEL NAUTILUS
« Odgovor #1 poslato: Maj 08, 2010, 12:08:02 pre podne »
Držači su gotovi.Nisam stigao da ih bolje ofarbam ali ima vremena .Ispod se vidi guma koja treba da zaštiti Nautilus od pucanja plastičnog dela. Obratite pažnju na maticu koja treba da osigura stezanje.Ona u navojnici ima plastičan osigurač koji omogućava da se matica ne može odviti i samim tim se svirena ne može okrenuti prema upravljaču.Fabrička matica nema tu mogućnost pa sam je bacio u kantu.

Ovde se vidi razmak između upravljača i Nautilus svirene.Sasvim dovoljno prostora.

Svirena je pritegnuta i osigurana.Donji deo svirene,na kome se nalaze plus i minus električni kontakti sam izolovao sirovom gumom a to se može i odraditi tečnom plastikom i sl.Bitno je da ne dolazi u dodir sa vodom a na ovaj način neće i u slučaju pljuskanja.
Ona matica je plastičnim osiguračom i jeftina je stavka.Ali se ne odvija od vibracija,koje su velike pogotovo na jednocilindričnim i dvocilindričnim motorima.

http://picasaweb.google.com/112617047077522863095/MEMENTOMORI?authkey=Gv1sRgCPrTzu7Z0NPC8wE#

Van mreže serbduck

• Bajker Bez Granica
  • MK VALJEVO / HONDA CBR 1000 F
« Odgovor #2 poslato: Maj 08, 2010, 12:15:28 pre podne »
Nisi napisao gde si kupio sirenu i koliko kosta? Treba mi bas takva.
...baba Kurana pojede pet metara drva... i ne trazi vode...

www.mkvaljevo.com

Van mreže Splinter

• Bajker Bez Granica
« Odgovor #3 poslato: Maj 08, 2010, 12:16:10 pre podne »
I meni!  ;D

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #4 poslato: Maj 08, 2010, 12:19:29 pre podne »
Bravarski posao je završen.
Treba sada povezati plus i minus svirene sa relejom (dolazi u pakovanju sa svirenom.)
Takođe, treba sada naći poziciju fabričke virene kako bi se od nje otkačila instalacija.Ne preporučujem da ostavljate obe svirene aktivne jer vuku dosta ampera.
U toku rada odlučujem da ipak instalaciju odradim sa žicom premera 4 mm2.Ovo iz razloga što je jedan električar na forumu objašnjavao da je sebi stavio jači presek jer je mišljenja da 2.5 mm2 nije dovoljno za korišćenje svirene kada motor nije u radu.
Evo žice:

Uzeo sam žutu boju jer se lako odvaja tj vidi u odnosu na originalne fabričke instalacije,koje su mahom crne.
Ovo smo radili zajednički ja i drugar Voja.
Ubrzo zaključujemo da uz svirenu ne stiže osigurač,koji je naznačen kao potreban na ambalaži.Potreban je osigurač od 20 A.Njega često imate u setu za automobil.On je ubodni tj. ima 2 priključnice na koje se lako kači instalacija a što ću prikazati u narednim fotografijama.
Ove slike pokazuju potreban alat.One folije u plastičnoj kutiji su termalni božiri koji služe kao spojnice instalacije a odlicno izoluju.Zagrevanjem se skupljaju i savršeno prijanjaju uz instalaciju.

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #5 poslato: Maj 08, 2010, 12:22:01 pre podne »
.Buksne za instalaciju i kopčanje nisu baš OK ako su od metala jer oksidiraju i vremenom prave loš kontakt.Ponesite sa sobom magnet pri kupovini i kupite one koje se ne lepe na njega.  Inače,koštaju 3 dinara.Žica košta oko 100 din 8 metara.Preporučujem da je baš toliko i kupite.

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #6 poslato: Maj 08, 2010, 12:26:25 pre podne »
Šema povezivanja je već prikazana pa mislim da nema potrebe da objašnjava relacija Relej Svirena Osigurač akumulator.
Prilaz svireni kod V'stroma je nezgodan a žice su kratke pa ne ostavljaju baš prostora za manevrisanje prilikom kačenja releja.Svirena se nalazi na levoj stran hladnjaka i na njoj se lako otkače kontakti.Kontakti su u plastičnoj rednoj varijanti pa je potrebno ovo odvojiti zato što je na releju potreban razmak za vezivanje oko 1 cm.
Relej se lako može sakriti u gornjem delu agregata V'stroma.

Savršeno mesto za vezivanje mase je baš kao što pokazuje strelica na slici.Ispod kabla je jedan solidan šraf.Samo treba malo šmirglom ošistiti mesto od farbe jer mi se desilo da posle godinu dana otkaže svirena.Merenje je pokazalo da masa ne drži i čim sam očistio sve radi kao ludo i dalje.

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #7 poslato: Maj 08, 2010, 12:30:58 pre podne »
Naravno,posle vezivanja napajanja na relej treba obratiti pažnju na osigurač,koji je potrebno smestiti kod akumulatora a za tu konekciju je potrebna i jedna podloška od 6 mm za kačenje na akumulator.

Ovako to izgleda na kraju a preporuke je da sve slobodne kablove povežete kako ne bi stojali odvojeni i šetali oko strapa upravljača.

Svirena je jako glasna pa sam plašio šetače iako nisam imao nameru.Potom sa uvideo da ova svirena jako lepo zvuči na kratkom odzivu tj.kratkim pritiskom na taster.Moja preporuka za grad jer ukoliko se prst drži duže onda se uključuje i drugi kanal pa to trešti kao ludo...

Još nešto za kraj.Moj savet je da vam sve ovo odradi pedantan električar.Montaža varira od modela motora ali je princip isti.Ona ne trpi vodu i nemojte je stavljati na mestima na kojima će je pljuskati voda iz bara i sl.>Ukoliko se postavi nisko onda savetujem kačenje creva na vazdušni odušak svirene kako bi se sprečilo otkazivanje ove fine spravice.
« Poslednja izmena: Januar 15, 2014, 11:48:10 posle podne MR.Čokanlija »

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #8 poslato: Maj 08, 2010, 12:36:09 pre podne »
Eto to je to što se mene tiče.Moja topla preporuka za ovu svirenu mada mi se više sviđa zvuk magnum svirene istog proizvođača.Nadam se da sam pomogao.

E druže u Italiji i to mi je drugarica donela a cena je oko 25 do 28 eu.Svirena je poznata svuda u svetu jer je jedina kompakt varijanta.
Pravi je firma Stebel.Imaju sajt.
http://www.stebel.it/stebel2009/default.asp

joksa

• Gost
« Odgovor #9 poslato: Maj 09, 2010, 02:53:19 pre podne »
Meni je marko nabavio, al nije jos ugradio. Zovni ga, pa pitaj. ;)

Van mreže zoran_vs

• Vozac
  • *
« Odgovor #10 poslato: Maj 09, 2010, 03:12:48 posle podne »
pitam,da li nije jednostavnije da se stavi sirena od alarma na 110 db i koja trazi manje znanja za montiranje umesto ovih vazdusnih sirena ? u prodavnici auto delova vazdusne su preko 1000 dinara a sirene za alarm su 650 dinara
vozim i pustam druge da voze

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #11 poslato: Maj 09, 2010, 04:21:36 posle podne »
pitam,da li nije jednostavnije da se stavi sirena od alarma na 110 db i koja trazi manje znanja za montiranje umesto ovih vazdusnih sirena ? u prodavnici auto delova vazdusne su preko 1000 dinara a sirene za alarm su 650 dinara
Svirene za alarm često troše dosta struje.Pogledaj prvo na koliko amera rade.A te vazdušne svirene za automobile su velike tj.imaju trube solidne dužine pa na sportske motore ne ide da se stavljaju.Mogu jedino na custom motorcikle..
Inače Stebel Nautilus je jača.139 decibela gruva.Troši 18 Ah.A odziv je odličan: 90 milisekundi.

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #12 poslato: Maj 09, 2010, 04:29:52 posle podne »
Za one sa malo elektro znanja evo kataloga:
http://www.stebel.it/public/stebel.pdf

@Dzambo@

• Gost
« Odgovor #13 poslato: Maj 10, 2010, 04:36:19 posle podne »
Svaka cast za objasnjenje, ja sam narucio Nautilusa i pridrzavacu se ovih uputstava kada je budem montirao.

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #14 poslato: Maj 10, 2010, 04:44:45 posle podne »
Svaka cast za objasnjenje, ja sam narucio Nautilusa i pridrzavacu se ovih uputstava kada je budem montirao.
Samo je pazi od vode tj. da vazdusni izlazi budu okrenuti na dole.Na onoj prvoj slici je sve zapravo i prikazano.A ako je stavljas gde i ja,obavezno je obezbedi od odvijanja jer je jedan bajker imao problem.Odvila se matica i zaglavila se svirena u upraljac pa nije mogao da skrene.Jedva se izvukao.Znaci,osiguravajuca matica obavezno a ako moze, i jos neko obezbedjenje kod upravljaca.

@Dzambo@

• Gost
« Odgovor #15 poslato: Maj 10, 2010, 05:10:25 posle podne »
Upravo cu je tu i spakovati, imam prostora, a tu stoji i trenutna sirena. U dve tacke ce biti vezana, pa verujem da nece biti odvijanja.

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #16 poslato: Maj 10, 2010, 05:34:45 posle podne »
Upravo cu je tu i spakovati, imam prostora, a tu stoji i trenutna sirena. U dve tacke ce biti vezana, pa verujem da nece biti odvijanja.
Ona matica sa plasticnim osiguracem na navoju postoji u prodaji u svakoj gvozdjari i to nije frka da se kupi.Jedino treba neki bravar da savije dve ploce u obliku svirene tj. da napravi drzac.Meni je to otac napravio za par minuta pa mislim da nece biti frka da se i tebi to odradi.Jer fabrciki drzac je skoro neupotebljiv.

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #17 poslato: Maj 14, 2010, 10:07:53 posle podne »
Slika je malo mutna ali ovo je crevo za usisnik vazduha.Ne stoji fabrički kada se kupi.To joj je jedina slaba tačka.Kod Stroma može da se desi samo da voda uđe kada je težak pljusak ali kod custom motra ona je uglavnom nisko montirana pa je poželjno staviti crevo koje produžuje put kretanja vode u svirenu......

Ovo je električni spoj sa rednom stezaljkom, koji preporuchujem da se izoluje technom plastikom.

@Dzambo@

• Gost
« Odgovor #18 poslato: Jun 15, 2010, 11:56:03 posle podne »
Stigla sirena!  ;D ;D
Ovih dana cim nadjem vremena od posla, pozabavicu se montazom!  :)

Van mreže MILJAN

• Moto manijak u usponu
  • SUZUKI V STROM K8
« Odgovor #19 poslato: Jun 16, 2010, 12:17:08 pre podne »
Stigla sirena!  ;D ;D
Ovih dana cim nadjem vremena od posla, pozabavicu se montazom!  :)
Samo polako.Relej obavezno stavi.Taj sto dolazi sa njom radi ok.